Tarixi-mədəni turizm
Hər hansı bir ölkənin turizm potensialından danışdıqda ilk növbədə tarixi-mədəni irs ön plana çəkilir. Bu baxımdan Naxçıvan tarixinin min illərlə ölçülməsi və onun qədimiliyi, ərazidə dünya memarlığının incisi hesab oluna biləcək tarixi memarlıq abidələrinin və zəngin mədəni irsin mövcud olması xarici turistlərdə böyük maraq oyadır. Nuh peyğəmbərin məzarüstü türbəsi, Möminə Xatın və Yusif Küseyr oğlu türbələri, Naxçıvanqala abidəsi, Qarabağlar Memarlıq Kompleksi, "Xanəgah" Abidə Kompleksi, adı Nuh peyğəmbərin gəmisi ilə əlaqələndirilən Gəmiqaya ərazisindəki qayaüstü rəsmlər, əfsanəvi Haçadağ, abidələrlə zəngin olan "Ordubad" Tarix-Memarlıq Qoruğu, haqqında müqəddəs Qurani-Kərimdə bəhs edilən "Əshabi-Kəhf" Ziyarətgahı Dini-Mədəni Abidə Kompleksi, 5000 ildən çox yaşı olan Naxçıvan şəhər mədəniyyəti, qədim tikililər, qalalar, yaşayış yerləri və nekropollar, xalq sənətkarlarının günümüzə qədər qorunub saxlanılmış sənətkarlıq nümunələri və s. turistlər üçün cəlbedicidir. Buraya Naxçıvan diyarının zəngin folklorunu, musiqi və təsviri sənətini, ədəbiyyatını və s. əlavə etsək, tarixi-mədəni turizmin inkişaf etdirilməsi üçün necə böyük imkanlara malik olduğunu aydın görmək olar. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin müvafiq Sərəncamına əsasən 700-ə yaxını dünya və ölkə əhəmiyyətli abidə olmaqla, ümumilikdə 1202 daşınmaz tarix və mədəniyyət abidəsi qeydə alınmışdır. Daşınar tarix-mədəniyyət abidələrinin qorunub saxlanıldığı muzeylər turistlər üçün böyük maraq kəsb edir. Naxçıvan Muxtar Respublikasında 28 muzey və 1 Dövlət Rəsm Qalereyası fəaliyyət göstərir. Naxçıvan ərazisində bəşəriyyətin bütünlüklə qəbul etdiyi Nuh peyğəmbərin qəbrinin olması, “Əshabi-Kəhf” ziyarətgahının yerləşməsi turistləri cəlb edən əsas amillərdəndir. Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan edilməsi də onun zəngin tarixə və mədəniyyətə malik olmasından qaynaqlanır.
Müalicə turizmi
Zəngin təbii sərvətlərə malik olan Naxçıvan Muxtar Respublikası öz təbii müalicə obyektləri ilə də məşhurdur. Bu müalicə obyektlərində dünyanın müxtəlif yerlərindən gələn insanlar şəfa tapırlar. Muxtar respublikamızda müalicə turizminin inkişafı üçün böyük potensial mövcuddur. Azərbaycanın mineral su ehtiyatının 60%-i muxtar respublikanın payına düşür. Mineral suların bir hissəsi müalicə əhəmiyyətlidir (Sirab, Darıdağ, Badamlı və s.). Təbii müalicə obyekti Duzdağ bir sıra xəstəliklərin müalicəsində əvəzsiz rola malikdir. Bundan başqa Culfa rayonu ərazisində yerləşən Darıdağ Arsenli su müalicəxanasında bir çox xəstəliklər müalicə olunur. Dünyanın bir çox yerlərindən buraya xəstələr müraciət edir. Bu təbii müalicə vasitələrinin bir hissəsindən artıq muxtar respublikada müvəffəqiyyətlə istifadə edilir (Duzdağ Fizioterapiya Xəstəxanası, Darıdağ Arsenli Su Müalicəxanası). Bu baxımdan müalicə turizminin inkişafı üçün potensial böyükdür.
Naxçıvanda böyrək daşlarının müalicəsi üçün istifadə olunan mineral su mənbələri sırasında Şahbuz rayonu ərazisindəki “Böyrək suyu” adlanan bulaq mühüm əhəmiyyətə malikdir. Burada bulaq suyunun qablaşdırılması və kütləvi istifadəsi üçün zavod fəaliyyət göstərir. Bu suyun dörd növ böyrək daşını salması faktı elmi cəhətdən təsdiqini tapıb. Qeyd edək ki, xarici ölkələrin heç birində belə tərkibdə mineral su yoxdur. Naxçıvandakı radonlu və kükürdlü suların analoqunu xarici ölkələrdə az-az tapmaq mümkündür. Daxili orqanların müalicəsində möcüzəvi rola malik olan dəmirli sular haqqında da eyni fikirləri söyləmək mümkündür. Dəmirli sular qaraciyərin dərmanıdır. Mədə-bağırsaq xəstəliklərinin müalicəsində, iltihabyaradıcı amillərin aradan qaldırılmasında karbonlu sulardan istifadə etmək olar. Bu sulardan təkcə müalicə müddətində deyil, bərpa dövründə də istifadə etmək mümkündür. Naxçıvanda 250-dən çox mineral su mənbələri mövcuddur. Sirab, Badamlı kimi mineral sular həm də süfrə suyu kimi istifadə olunur.
Kənd yaşıl turizmi
Böyük sənaye şəhərindən və ya xaricdən gələn insanlarda adi kənd evində yaşayıb istirahət etmək arzusu böyük olur. Buna "kənd turizmi" də deyilir və adından da bəlli olduğu kimi, yerləşmə obyekti - kənd evidir. Dünya təcrübəsində ev sahibi öz evində turistləri qəbul etdiyi halda, bu ev kənd qonaq evi statusuna malik olur. Kənd qonaq evi adətən bir ailəyə məxsus olmaqla, qısa müddət ərzində buraya qonaq gəlmiş turistə qidalanma, yerləşmə, lazım gəldikdə ekskursiya və digər xidmətlər təqdim edən kiçik mehmanxana müəssisəsidir.
Həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində kənd turizminin yaradılması da diqqət mərkəzində saxlanılır. Artıq insanlar şəhərin sıxlığından, abu-havasından əziyyət çəkib ucqar yaşayış yerlərinə üz tuturlar. Muxtar respublikanın ərazisi bu baxımdan böyük potensiala malikdir. Ucqar dağ yaşayış məntəqələrindən biri olan Şahbuz rayonunda dağlar qoynunda yerləşən "Batabat" restoranı ərazisində hər cür şərait yaradılmış kateclər buraya üz tutanlar üçün münasib qiymətlərlə istirahət etmək və mənəvi rahatlıq tapmağa imkan verir.
Muxtar respublikanın kənd-yaşıl turizm potensialını artıran mühüm obyektlərdən biri də Şahbuz rayonunun eyniadlı kəndində fəaliyyət göstərən Ağbulaq İstirahət Mərkəzidir. Kənd dəniz səviyyəsindən 2000 metr yüksəklikdə yerləşir. Buna baxmayaraq kənddə meyvəçilik, tərəvəzçilik, arıçılıq və heyvandarlıq inkişaf etdirilir. Bu da turistlərin ekoloji cəhətdən təmiz qida məhsulları ilə təmin olunmasına imkan verir. Burada qiymətlərin münasibliyi, təklif olunan xidmətlər qonaqları razı salır. Ağbulaq İstirahət Mərkəzi xidmət səviyyəsi, yaradılmış hərtərəfli şərait fonunda sözün əsl mənasında nümunəvi turizm obyekti təəssüratı yaradır.
Muxtar respublikanın ən ucqar kəndlərinə belə rahat yollar çəkilmiş, Naxçıvan şəhərindən bütün rayon və kəndlərə marşrut xətləri, taksi xidməti fəaliyyət göstərdiyindən gediş-gəliş xeyli asanlaşmışdır. Həmçinin muxtar respublikanın bir neçə kəndinə dəmiryolu nəqliyyatı ilə də getmək mümkündür. Turistlər Naxçıvan şəhərində və rayon mərkəzlərində fəaliyyət göstərən mehmanxanaların xidmətindən istifadə edə bilərlər. Mehmanxanalar ekoloji cəhətdən təmiz, gözəl təbiət məlnzərələri ilə əhatə olunmuş, tarix mədəniyyət abidələri ilə zəngin ərazilərdə yerləşdirilmişdir. Bu gün muxtar respublikanın ən ucqar dağ kəndləri belə fasiləsiz elektrik enerjisi, təbii qaz və içməli su ilə təchiz edilmişdir. Telefon rabitəsi vasitəsilə dünyanın istənilən yeri ilə əlaqə yaratmaq mümkündür. Bütün bunlar ən tələbkar turistin ehtiyaclarını ödəməyə imkan verir.
Ekoturizm
Ekoturizm və ya ekoloji turizm - təbiət turizminin bir forması kimi ətraf mühitə qayğı ilə bağlı turizm növüdür. Ekoturizm - məqsədyönlü şəkildə təbii ərazilərə ətraf mühitin və yerli təbiətin vəziyyəti ilə daha yaxından tanış olmaq, bütün bunların daha da dərindən öyrənilməsi və dərk edilməsi məqsədilə edilən səyahətdir. Ekoturizm turizm fəaliyyətinin yerli əhali ilə qarşılıqlı əlaqəsidir. Muxtar respublikamız təbii bulaqları və gölləri ilə ekoturizmin inkişafı üçün əlverişli imkanlara malikdir. Naxçıvanın bənzərsiz mənzərələri və füsunkar yerləri haqqında çox yazılıb. Ekologiyaya göstərilən diqqətin nəticəsidir ki, yaz-yay aylarında muxtar respublikamızın bütün yaşıllıq və meşə zolaqları, çay kənarları ekoloji turizm həvəskarları ilə dolub daşır. Bu torpağın dillər əzbəri olan cənnət məkanlarından biri də Batabat yaylağıdır. Şahbuz rayonu ərazisində, Naxçıvan şəhərindən 65 km məsafədə, dəniz səviyyəsindən 2445 m hündürlükdə yerləşən Batabat yaylağı da ekoloji turizm üçün əlverişli sayılan bölgələrdəndir. İsti yay günlərində bu əraziyə böyük insan axını olur. Ərazinin dərman bitkiləri ilə zənginliyi və havasının təmizliyi burada kurort-sanatoriya kompleksinin yaradılması üçün böyük perspektiv yaradır. Füsunkar təbiəti ilə seçilən Batabat yaylağı güllü-çiçəkli çəmənlikləri, təbii gölü, sadə və təmiz dağ havası, meşələri, Zorbulaq, Söyüdlübulaq kimi bulaqları ilə məşhurdur. Ərazidəki Batabat gölü dünyanın üzən adaya malik olan yeganə gölü kimi diqqətəlayiqdir.
Dini-ziyarət turizmi
İstənilən ölkəyə səyahət edən turist ilk növbədə həmin ölkənin tarixinə, yaşayış tərzinə, dini mənsubiyyətini əks etdirən maddi-mədəniyyət nümunələrinə maraq göstərir. Deməli, turizm həm də hər hansı ölkənin mədəni irsinin, dini abidələrinin dünyaya tanıdılmasında vasitə rolunu oynayır. Bu səbəbdən də dünya təcrübəsində tarixi mədəniyyət və dini abidələr həm də turizmin inkişafına təsir göstərən, ölkənin turistlər üçün cəlbedici olmasını şərtləndirən mühüm faktorlardan biri hesab olunur. Muxtar respublikamız dini ziyarətgahlarla da zəngindir. Burada 140-a yaxın ziyarətgah mövcuddur. Belə ki, burada müxtəlif dini obyektlər - pirlər, imamzadələr var və imanlı insanlar bu obyektləri ziyarət edirlər. Muxtar respublika ərazisində mövcud olan dini obyektlərdən ən mühümü isə müqəddəs Qurani Kərimin «Əl-Kəhf» surəsində haqqında bəhs edilən Əshabi-Kəhf ziyarətgahıdır. 2004-cü ildən “Əshabi-Kəhf Ziyarətgahı” Dini-Mədəni Abidə Kompleksi adı altında fəaliyyət göstərən ziyarətgahda ziyarətçilər üçün hər cür şərait yaradılmışdır. Hər il buraya on minlərlə insan ziyarətə gəlir.
Nuh peyğəmbərin Naxçıvan şəhərindəki məzarüstü türbəsi də turistlərin ən çox ziyarət etdikləri abidələrdən biridir. Bununla yanaşı, Naxçıvan şəhərində İmamzadə Abidə Kompleksi, Şərur rayonunun Xanlıqlar kəndində Parçı İmamzadəsi və Tənənəm kəndində Piri-Süleyman piri, Kəngərli rayonunun Qarabağlar kəndində Asnı piri, Ordubad rayonunun Nüsnüs kəndində Nüsnüs piri, Culfa rayonunun Camaldın kəndində Ərməmməd piri və Xanəgah kəndində eyniadlı abidə kompleksi, eləcə də digər dini abidələri istər yerli vətəndaşlar, istərsə də xarici turistlər istədikləri vaxt ziyarət edə bilərlər.
Etnik turizm
Naxçıvan Muxtar Respublikası Türkiyə və İran İslam Respublikası ilə həmsərhəddir. Bu ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar Naxçıvanda olan qohumlarını, dostlarını görməyə gəlirlər ki, bu da muxtar respublikada etnik turizmin inkişafını şərtləndirən başlıca amildir.
Xalqımızın tarixi müəyyən hadisələr, böyük şəxsiyyətlərin həyatı ilə əlamətdar olan günlərlə zəngindir. Belə günlər isə heç vaxt qonaqlarsız keçmir. Bir çoxları onlara əziz olan belə günlərdə min kilometrlərlə uzaqlarda da olsa, öz işlərini təxirə salıb Vətənə, doğmalarına baş çəkməyi əsl fürsət bilir, onları keçmişə qaytaracaq nostalji hisslərə qovuşmağa tələsirlər. Turizm və qonaqpərvərlik sənayesinin işini canlandıran belə səfərlərə peşəkarcasına hazırlaşmaq, regiona səfər edən etnik turistlərə və digər xalqların nümayəndələrinə nümunəvi xidmət göstərməklə turizm sektorundan yaxşı gəlir əldə etmək mümkündür. Unutmaq olmaz ki, Novruz bayramında, Ramazan və Qurban bayramı günlərində, habelə Yeni il və Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günündə regionumuza səfər edən on minlərlə həmvətənimiz təkcə onları gözləyən doğmalarının deyil, həm də bütün Naxçıvanın qonağıdır.

The historical and cultural tourism
Speaking about the tourism potential of any country, its history, cultural heritage to the fore drawn. In this respect the measurement of Nakhchivan and its ancient history for thousands of years, a number of ancient tombs and sacred places in the world that can be considered a masterpiece of architecture and a rich cultural heritage, historical and architectural monuments of great interest to foreign tourists. Momina Khatun and Yusif Kuseyroglu tombs, Nakhchivangala Garabaglar Architectural Complex, Khanagah Memorial Complex, connected Gamigaya stone inscriptions with the name of Noah's ship, the legendary Hachadag, reserve-city rich of monuments Ordubad, the Holy Koran mentioned about Ashabi-Kahf sanctuary, the tomb of Prophet Noah, the 5000-year old city of Nakhchivan, an ancient buildings, castles, ancient settlements and necropolis, folk artists and crafts preserved to the present day. attractive to tourists. Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic, registered under the historical and cultural monument in 1202, nearly 700 of the world and the country is important. The movable historical and cultural monuments are preserved in the museums is of great interest to tourists. Nakhchivan Autonomous Republic, 28 museums and museum-type institutions operate. Additionally it should be noted that the whole of mankind to be adopted by the Noah's grave in Nakhchivan, "Ashabi Kahf" sanctuary situated in the territory of the Nakhchivan attracts many tourists. By the way, it should be noted that the capital of Islamic culture in 2018 Nakhchivan the declaration of the result of its rich history and culture.
Medical Tourism
Nakhchivan Autonomous Republic is famous for its natural healing objects. There is a great potential for the development of medical tourism in the autonomous republic. 60% of mineral water reserves of Azerbaijan are in Nakhchivan. Some of them have healing potential (Sirab, Daridagh, Badamli etc.). Natural treatment place Duzdagh has an irreplaceable role in healing some diseases. In addition to this, in Daridagh Arsenic water dispensary (in Julfa) some diseases are healed. Patients from various parts of the world come to this place. From this aspect, the potential for development of medical tourism is notable.
A spring named “Kidney water” and situated in the territory of Shahbuz has great importance in healing kidney stones. There is a factory for filling the water into plastic containers. The fact that this water pees 4 types of kidney stones has been proved scientifically. There is not any water resource in this content in any foreign country. The analogue of the waters of Nakhchivan with radon and sulfur are hardly found in foreign countries. The same opinions can be said about the ironic waters which heal the internal organs. Ironic waters are the medicine of liver. Carbonic waters can be used in the treatment of gastro-intestinal diseases and removement of inflammatory factors. These waters can be used not only in treatment period, but also in recovery period. There are more than 250 mineral water resources in Nakhchivan. Mineral water as Sirab and Badamli are also used as beverages in daily life.
People who come from big cities or foreign countries have big desire for living and relaxing in an ordinary village house. It is also called as “village tourism” as the location place is a village house. In world experience, if the host accepts tourist in his house, this house gets the status of village guest house. Village guest house usually belongs to one family, and is a small hotel venture which gives a tourist services as feeding, accomodation, excursion, and etc.
In the frame of implemented measures, the establishment of village tourism is also spotlighted. From this aspect, the territory of AR has a great potential. Cotteges built in the territory of “Batabat” restaurant which is situated in Shahbuz, in mountains, give the comers an opportunity of relaxing for acceptable prices. Another object, affecting the village tourism potential of AR, is Aghbulag Recreation Center which is located in the same named village of Shahbuz. The village is situated 2000m above sea level. Despite this, fruit and vegetable growing, beekeeping, and livestock is developed in the village. It allows the tourists to be provided with eco-friendly food products. Acceptable prices and offered services please the guests. Also it is possible to go with railway to some villages of AR. Tourists can use the service of hotels situated in Nakhchivan city and region centers. Hotels are surrounded by eco-friendly and spectacular scenes, and are situated near the historical-cultural monuments. Today, remote mountain villages of AR are equipped with electric, water, and gas. It is possible to connect with any place of the world by telephone. All these make it possible to satisfy even the most exacting tourist.
Ecotourism
Ecotourism or ecological tourism – as a form of nature tourism, is the type of tourism which is about the care of nature. Ecotourism is a trip which is made with purpose of becoming more familiar with environment and local wildlife, studying and understanding all these more deeply. Ecotourism is the interaction of tourism activity and local people. AR with its springs and lakes has a great potential for development of ecotourism. As a result of the attention to ecology, in every spring and summer, all greeneries, forests, and river banks of AR are swarmed with lovers of ecological tourism. One of the most spectacular places of this land is Batabat plato. This place, which is located in Shahbuz, 65km distance from Nakhchivan city, 2445m above sea level, is considered as the place for ecotourism. In hot summer days, there is a large influx of people to this place. The richness of Batabat with herbs and the freshness of its weather create a great perspective for establisment of health resort complex. Batabat is famous for its flowery meadows, natural lakes, simple and clean mountain air, forests, springs known as Zorbulag, Sudlubulag. The lake of Batabat is remarkable as it is the only lake in the world which has a floating lake in it.
The religious tourism
First of all tourists who travel to any country in the history of this country, living style, reflecting the artefacts are interested in religious affiliation. Hence, tourism and cultural heritage of any country, serves as a tool for the promotion of religious monuments. Therefore, the historical, cultural and religious monuments in the world, but also influencing the development of tourism, the country is attractive to tourists is considered one of the main factors. Autonomous Republic is rich in religious shrines. There are about 140 of the sanctuary. So here facilities various religious shrines, imamzades travels these facilities are there, and people of faith. The most important of these is the holy Koran, "Al-Kahf" "Ashabi-Kahf sanctuary" mentioned in Surah. "Ashabi-Kahf" religious-cultural monument complex has all the conditions for visitors to visit. Every year, tens of thousands of people coming to visit here.
In addition, the tomb of Prophet Noah's grave is one of the tourist destinations most visited shrines and hearths districts that are available, including both local citizens and foreign tourists can visit whenever they want to go. As an example, in the village of Nakhchivan region Tenenem sacred place-Suleyman pilgrimage, Kengerli Garabaghlar village of Asni pilgrimage, in the village of Julfa region Almammad Jamaldin pilgrimage and others.
Ethnic tourism
Nakhchivan Autonomous Republic borders on Turkey and Iran Islamic Republic. The Azerbaijanis living in these countries come to Nakhchivan to see their relatives and friends, and this is the most important factor affecting ethnic tourism.
The history of Azerbaijani people is rich in certain historical events and holidays. These days are never spent without guests. Many people delay their work, visit their families, and hurry to havethe nostalgic feelings even if they are thousand miles away. It is possible to get good income in tourism sector by preparing for such kind of visits professionally and serving the ethnic tourists and the representatives of other nations exemplarily. We must not forget that people, who visit their relatives in Novruz, Ramadan, and Gurban holidays, on the Day of Solidarity of World Azerbaijanis and New Year, are not only the guests of them, but also the guest all Nakhchivan people.