Turist marşrut və zonaları
Gəmiqaya ilk insan məskənlərindən biridir və Zəngəzur silsiləsinin su ayrıcında yerləşir. Hündürlüyü 3725 metrdir. Gəmiqayanın adı Nuh əfsanəsi ilə bağlıdır. Burada e.ə 3-1-ci minilliklərə aid qayaüstü rəsmlər - piktoqramlar (qədim yazılar) var.
Arxeoloqlar burada qayaüstü rəsmlərin həkk olunduğu ərazidə qədim Azərbaycan (Naxçıvan) tayfalarının yurd yerlərinin qalıqlarını aşkara çıxarılmış, müəyyənləşdirilmişlər ki, Alp çəmənlikləri ilə zəngin olan Gəmiqaya-Qaranquş yaylağı Naxçıvanın qədim sakinlərinin əsas ov məskənlərindən biri olub. Nuhun gəmisi Gilançayın yuxarı axarındakı Gəmiqayada lövbər salmışdır. Rəvayətə görə, gəminin qalıqları indi də buradakı “Ayı çuxuru” deyilən yerdə qalmaqdadır. Digər rəvayətə görə isə, Nuhun qəbri Naxçıvandadır. Naxçıvanda “Nuhdaban” adlı qədim kəndin xarabalığı, Nəhəcir (güman ki, qədim adı Nuhəcir) dağı və kəndi var. XVI əsr ərəb coğrafiyaşünası Əl-Əşrəfi də Nuhun gəmisinin və qəbrinin Naxçıvanda olduğunu qeyd edir. Bundan belə bir qənaətə gəlmək olar ki, əfsanə qədim Naxçıvanla və ona yaxın ərazi ilə bağlı yaranmışdır. Bəhruz Kəngərli yağlı boya ilə “Nuhun qəbri” rəsmini çəkmişdir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2006-cı il 5 may tarixli Sərəncamı əsasında “Gəmiqaya” Tarix - Bədii Qoruğu yaradılmışdır. Burada muzey fəaliyyət göstərir.
Naxçıvan-Əlincəqala turist marşrutu
Culfa rayonunda, Əlincəçayın sağ sahilində və eyniadlı dağın zirvəsindədir. Qədim mənbələrdə “Erincaq”, “Erincik”, “Alancik”, “Alınca”, “Alancuq” və s. kimi qeyd olunur.
Əlincəqalanın tikilmə tarixi haqqında müxtəlif fikirlər mövcuddur. Tarixi qaynaqlara əsaslanan bəzi tədqiqatçılar qalanı təqribən 2 min il bundan əvvələ aid edirlər. “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarında Əlincəqala möhkəm istehkam kimi təsvir olunur. Orta əsr qaynaqlarında Əlincə adı qala, dağ, çay kimi nəzərdə tutulmuşdur. Əlincəqala haqqında tarixçilərdən Nəsəvi (XIII əsr), Şərafəddin Əli Yəzdi (XV əsr), türk səyyahı Övliya Çələbi (XVII əsr) və başqaları məlumat vermişlər. Əlincəqala özünəməxsus təbiəti olan bu yerlərin əzəmətinin, mübarizliyinin rəmzidir. Qala, hər şeydən əvvəl özünün qeyri-adi görünüşü ilə insanı heyrətə gətirir. Əlincəqalanın divarları Əlincə dağının ətəklərindən başlayaraq pillələr şəklində yuxarıya doğru ucalır.
Qalanın möhkəm divarları və qayanın sıldırım olması onu sarsılmaz müdafiə istehkamına çevirmişdir. Əlincəqalada feodallara məxsus gözəl saray və binaların qalıqları hələ XIX əsrə aid ədəbiyyatda təsvir olunmuşdur. Qalada vaxtilə ilxı və mal-qara saxlamaq, 600-ə qədər döyüşçünü öz atı və başqa hərbi sursatı ilə birlikdə yerləşdirmək mümkün idi. Azərbaycan Atabəyləri–Eldənizlərin hökmranlığı dövründə Əlincəqalanın əhəmiyyəti xüsusilə artmış, mühüm hərbi istehkam olan qala hökmdar ailəsinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün sığınacaq yerinə çevrilmişdi. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Əlincəqala tarixi abidəsinin bərpa edilməsi haqqında” 2014-cü il 11 fevral tarixli Sərəncamına əsasən burada bərpa işləri aparılır və “Əlincəqala” Tarix-Mədəniyyət Muzeyi yaradılmışdır.
Naxçıvan-Əshabi-Kəhf turist marşrutu
Naxçıvan şəhərindən təqribən 12 km məsafədə yerləşən dini ziyarətgahdır. Ziyarətgah yaxınlıqdakı Haçadağ və Nəhəcir dağlarının arasında hündürlüyü 1665 metr olan dağda yerləşir.
Əshabi - Kəhf ziyarətgahı ən qədim zamanlardan müqəddəs yer, ulu Tanrıya inam, ümid bəsləyən, ilahi gücünə inanan insanların səcdəgahı kimi tanınır. Əhəmiyyətinə və zəvvarların ziyarətinə görə bu müqəddəs yer ərazidə birinci ziyarətgah hesab olunur. Ziyarətgah Naxçıvan Muxtar Respublikasında olduğu kimi, həm də Azərbaycanın digər bölgələrində və Yaxın Şərq ölkələrində də tanınır. Əshabi - Kəhf ərəb dilində “mağara adamları” deməkdir və Qurani-Kərimin “Kəhf” surəsində əksini tapmış əfsanəyə görə təkallahlığa inanan gənclər bütpərəst hökmdarın zülmündən və təqibindən yaxa qurtarmaq üçün birlikdə mağarada gizlənirlər. Onlar orada bilmədən 309 il yatırlar. Allah onları həmin müddətdən sonra oyatdıqda gənclər dünyanın, dövran və zamanın dəyişdiyini görüb Allahdan yenidən əbədi yuxuya getmələrini istəyirlər və hər biri qayaya söykəndiyi kimi də qeyb olurlar.
Qurani - Kərimin “Kəhf” surəsində yazılan bu hadisə Naxçıvan ərazisində Əshabi - Kəhflə bağlı yayılmış əfsanə və rəvayətlərdə də öz əksini tapmışdır. Aparılmış tədqiqatlar, araşdırmalar sübut edir ki, Qurani - Kərimdə adı çəkilən Əshabi - Kəhf Naxçıvandadır.
Ötən min illərdə olduğu kimi bu gün də Əshabi - Kəhf ziyarətgahı insanların müqəddəs bildiyi yerlərdəndir. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin diqqət və qayğısı sayəsində "Əshabi-Kəhf ziyarətgahı" Dini-Mədəni Abidə Kompleksində abadlıq işləri aparılmışdır.
Naxçıvan-Ordubad turist marşrutu
Naxçıvan Muxtar Respublikasının böyüklüyünə görə ikinci şəhəridir. Bəzi mənbələrə görə şəhərin əsası V-VI əsrlərdə qoyulmuşdur. Şəhər dəniz səviyyəsindən 850 metr yüksəklikdə yerləşir. Onun qədimliyi, çox sayda tarixi abidələrin mövcudluğu, yeni tikililərin onun xarici simasını demək olar dəyişdirmədiyi, sakinlərin qorunub-saxlanmış həyat tərzi səbəbi ilə, Ordubad şəhəri dövlət tarix memarlıq qoruğu elan edilmişdir.
Tarixi abidələri: Came məscidi, Dilbər məscidi, Əfqan qalası, XVII əsrə aid Qeysəriyyə tarixi memarlıq abidəsi, XVIII əsr buzxanası və məscidi, ikimərtəbəli mədrəsə və s. Burada zəngin ekspozisiyası olan tarix-diyarşünaslıq muzeyi, xalq teatrı, Azərbaycan ədəbiyyatında tarixi roman janrının əsasını qoyan yazıçı Məmməd Səid Ordubadinin, akademik Yusif Məmmədəliyevin və görkəmli pedaqoq Məhəmməd Tağı Sidqinin ev-muzeyləri fəaliyyət göstərir.
Ordubadda turistləri qəbul etmək üçün şəraiti olan evlər çoxdur.
Naxçıvan-Qarabağlar turist marşrutu
Kəngərli rayonunun Qarabağlar kəndində orta əsrlərə aid tarixi-memarlıq abidəsidir. Memarlıq kompleksinə daxil olan türbədən başqa burada qoşa minarə və onların arasında yerləşən dini bina qalıqları var. Qoşa minarənin XII əsrin sonu-XIII əsrin əvvəllərində tikildiyi ehtimal olunur. Minarələri bir-birinə bağlayan baştağ isə XIV əsrə aiddir. Baştağın üzərində Elxani hökmdarı Hülaku xanın arvadı Quti xatının adı yazıldığından, onun Quti xatının şərəfinə tikildiyi ehtimal edilir. 1928-ci ildə “Naxçıvan Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti”nin elmi katibi M.Mirheydərzadə qoşa minarəli baştağın kitabəsində ərəb dilində bu sozlərin yazıldığını müəyyən etmişdir: “Allahın bu nişanəsi türkman Quti xatındır”. Sərdabə və yerüstü hissədən ibarət Qarabağlar türbəsində qülləvarı türbələrin əsas xüsusiyyətləri əks olunmuşdur. Daş kürsülük üzərində dəstə şəklində birləşən 12 yarımsilindrik çıxıntı Qarabağlar türbəsinin yerüstü kompozisiyasını əmələ gətirir. Qarabağlar türbəsinin səthi qırmızı və firuzəyi kaşılı kərpiclə örtülmüş həndəsi ornamenti xatırladan kitabələrlə bəzədilmişdir. Kitabələrin mətni şaquli qoyulmuş firuzeyi kaşılı kərpiclərdən, üfüqi düzülmüş kaşısız qırmızı kərpiclərdən tərtib olunmuş və kərpic vasitəsilə düzəldilən dəfələrlə təkrarlanan rombların içərisində yazılan “la ilahə illəllah Məhəmmədən Rəsulallah” (Allahdan başqa Allah yoxdur, Məhəmməd (s.ə.v.) onun rəsuludur!) Qarabağlar türbəsinin kompozisiya xüsusiyyəti 4 baştağlı olmasıdır. Baştağların səthi kaşı ilə örtülmüş, həndəsi və nəbati naxışlarla bəzədilmişdir. Qarabağlar turbəsinin konus şəklində olmuş yuxarı günbəzi və müvafiq kitabələri dağıldığından türbənin tarixini dəqiq təyin etmək mümkün deyildir. Lakin bütün tədqiqatlar türbənin XIV əsrin əvvəllərində tikildiyini göstərir. Qarabağlar türbəsi ilə Bərdə türbəsinin oxşarlığına və hər ikisinin XIV əsrin əvvəllərində tikilməsinə əsasən bu abidələrin eyni memarlıq məktəbinə aid olduğu, hətta Naxçıvan memarlıq məktəbinin görkəmli nümayəndəsi, Bərdə türbəsinin müəllifi Əhməd Əyyub oğlu Hafiz Naxçıvani tərəfindən inşa edildiyi ehtimal edilir.

Tourist route and zones
Gamigaya is one of the earliest human settlements and is located in the watershed of the Zangazur chain. The height of it is 3725m. The name of Gamigaya is linked with the legend of Noah. There are pictograms of the 3-1 millenniums B.C. here. Archaeologists discovered the ancient dwelling houses of the Azerbaijani turks’ forefathers in the Garangush summer pasture where the pictographies were engraved on the rocks and proved that the Alp meadow rich Garangush summer pasture was the place of hunting of the ancient Nakhchivan people.
According to the widespread legend in Nakhchivan, Prophet Noah's Ark dropped anchor in the upper course of the river Gilyanchay, in Gamigaya. The legend says that the remains of the ship are still here, in a place called "Ayi Chukhuru" ("Bear pit"). According to another legend, the grave of Prophet Noah is in Nakhchivan. There are the remains of the village "Nuhdaban" related to ancient times, and the village and the mountain called Nahadzhir (formerly as considered "Nuhadzhir") in Nakhchivan. Consequently, we can conclude that the ancient legend is connected with Nakhchivan and its surroundings. Behruz Kengerli painted the tomb of Noah with oil paint.
In accordance with Decree of Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic on May 5, 2006, «Gamigaya» historical-artistic nature reserve was established. Currently a museum operates here.
NAKHCHIVAN – ALINJAGALA TOURIST ROUTE
Fortress is on the top of the mountain of the same name, on the right bank of Alinjachay, Julfa region. In the oldest sources it is written as - "Erinjag", "Erinjik", "Alanjik", "Alinja", "Alanjug", and etc.
There are different opinions about the construction date of the castle. Some historians think that it is 2 thousand-year castle. Alinja is depicted as strong fortress in "Kitabi-Dada Gorgud" epos as well.
Alinja name is considered as the name of the tower, mountain, river in medieval sources. There is sufficient information about the castle in the works of many historians, namely Nasavi (XIII c.), Sharafaddin Ali Yazdi (XV c.), turkish traveler Evliya Chalabi (XVII c.), and others. Alinjagala is a symbol of grandeur and bellicosity of this land having unique nature. The castle, first of all, astonishes people with its extraordinary appearance. Castle walls starting from the feet of Alinja mountain rise upwards as steps.
The remainders of the beautiful palaces and buildings belonging to the feudals in the Alinjagala were depicted in the literature of the XIX century. It was possible to keep a herd of horses and cattles before and other military ammunition in the fortress. In the rein of the Azerbaijan Atabaylar –the Eldanizlar power, the importance of the Alinjagala rose and turned the place of shelter, for the security of the rulers’ families, which was considered the most strategic military fortification.
In accordance with the Decree of the Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic on February 11, 2014, "On the restoration of historical monument Alinjagala" here are conducted restoration works and created a historical and cultural museum-reserve "Alinjagala".
NAKHCHIVAN – ASHABI-KAHF TOURIST ROUTE
A sanctuary in the natural cave, between Hachadagh and Nahajir mountains, at 12 km distance from Nakhchivan city, on the height of 1665m.
Since ancient times Ashabi-Kahf is considered as a sacred place, a kind of altar of faith in the Great God.
This sacred place is considered as the most important sanctuary for pilgrims and importance. Sanctuary is known in Nakhchivan Autonomous Republic, as well as in other regions of Azerbaijan and countries of the Middle East.
Ashabi-Kahf means "Cave masters" in arabic. According to the 18 surah (aya) of the chapter "al-Kahf" in Korani-Kerim, it is about those persons who had stood against those who trusted in others, besides God, and as a result of which they had left them and hid themselves in that cave. They were 7 youth (Tamlikha, Barnush, Sarnush, Maksilma, Maslina, Sazanush, Kaftantush (shepherd), and their devoted dog Gitmir). It is about their sleeping over 309 years and the events they face with thereafter.
The event existing in Korani-Kerim can also be seen in legends about Ashabi-Kahf in.
Researches show that Ashabi-Kahf noted in Koran is in Nakhchivan.
As in the previous millennia, today people consider this place as a sacred place of worship. Thanks to the attention and care of the Chairman of Sumpreme Assembly, renovation work was carried out here.
NAKHCHIVAN – ORDUBAD TOURIST ROUTE
Historical monuments: The Jame Mosque, the Dilbar-Mosque, the Afgan Tower, the Geysariya indoor trade complex with round domes (XVII century), an ice-house (XVIII century), mosques , two-storied madrasah, and etc.Ordubad is the second largest town in Nakhchivan Autonomous Republic. According to some sources, the town was founded in V-VI centuries. It is located 850m above sea level. For its ancient history, the large number of historical monuments, almost untouched exterior by new buildings, and preserved domestic life of its residents, the town has been named as the state historical-architectural reserve.
The town houses the Museum of Regional History with splendid collections, a folk theatre, the memorial museum of M.S.Ordubadi, a writer and the founder of the historical-romantic genre in Azerbaijani literature, the house-museum of an academician Yusuf Mammadaliev and prominent educationist Mohammad Taghi Sidgi.
There are many houses for accepting tourists in Ordubad.
NAKHCHIVAN – GARABAGHLAR TOURIST ROUTE
The historical-architectural monument belonging to the Middle Ages in Garabaghlar village in Kangarli region. Excluding the tomb included to the architectural complex there are the remnants of twin minarets and a religious building among them. The twin minarets are supposed to have been built at the end of the 12, beginning of the 13 centuries. The headspan joining the minarets is about 14 century. Since the name of Guti khatun, wife of Hulaku khan, Elkhanid ruler, was written on the headspan, it is supposed the tomb had been built in honour of Guti khatun. In 1928, M.Mirheydarzadeh, scientific secretary of Nakhchivan "Investigation and Thoroughly Research Society" defined the following words in the inscription of the twin minarets headspan written in Arabic: "This sign of God is turkman Guti khatun’s". In Garabaghlar tomb consisting of the vault and overground part, the main features of the towershaped tombs is reflected. 12 halfcylindric projections joining in a form of cluster on a stone rostrum complete the overground composition of Garabaghlar tomb.The surface of the Garabaghlar tomb was covered with red and turquoise glazed brick, designed with inscriptions remembering geometric ornaments. The context of the inscriptions consists of turquoise glazed bricks arranged horizontally, unglazed red bricks placed vertically and prepared by means of bricks and repeateedly written in the rhombics “la ilaha illallah Mahammadin Rasulallah”(“There is no God except him, and Mohammad is his Rasul”).The composition feature of Garabaghlar tomb is its being of 4 headspans. Headspans surface was covered with glazed tile and decorated with geometric and nature designs. As the upper conicshaped dome and certain inscriptions had been destroyed to determine the exact date of Garabaghlar tomb was impossible.But despite of this, all investigations arrive at a conclusion that the tomb was built at the beginning of XIV century.
For the similarity of Garabaghlar tomb with Barda tomb and the date of both to have been built at the beginning of XIV century, gives an opportunity to say that both monuments belong to the same architectural schoolling and even to say that it was constructed by Ahmad Ayyub oglu Hafiz Nakhchivani, great figure of Nakhchivan architectural schooling, the architect of the Barda tomb.