Naxçıvan Muxtar Respublikasında M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası, A.Babayev adına Naxçıvan Muxtar Respublika Uşaq Kitabxanası, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Elektron Kitabxanası, AMEA Naxçıvan Bölməsinin Elektron Kitabxanası, şəhər və rayonlarda 8 mərkəzləşmiş kitabxana sistemi və onların filialları da daxil olmaqala 250-ə yaxın kitabxana fəaliyyət göstərir.
Məmməd Səid Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası
Azərbaycanın ayrı-ayrı bölgələrində olduğu kimi, Naxçıvanda da uzun tarixi dövr ərzində ictimai-kütləvi kitabxana və qiraətxanalar formalaşmışdır. 1922-ci ildə Azərbaycan Xalq Maarif Komissarlığı tərəfindən Naxçıvan Şəhər Kitabxanası təsis edilmiş, 1930-cu ildə həmin kitabxananın bazasında Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası yaradılmışdır. Kitaba olan marağı artırmaq məqsədilə 1933-cü ildə respublika kitabxanasının yanında qiraət salonu təşkil olunmuş, kitabxananın təşkil etdiyi səyyari kitabxana Naxçıvan şəhəri ilə yanaşı, ətraf kəndləri də əhatə etmişdir. 1953-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasına Azərbaycan ədəbiyyatında tarixi roman janrının banisi, böyük ədib Məmməd Səid Ordubadinin adı verilmişdir. M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası 2007-ci ildə əsaslı təmir olunmuş, modernləşmiş kitabxana internetə qoşulmuş, 20 kompüter dəsti ilə təmin edilmişdir. Fondunda 300000 nüsxə çap məhsulu olan kitabxananın 26000-dən çox oxucusu var. 50 nəfərlik böyük oxu zalı, 35 nəfərlik dövrü mətbuat zalı, 10 nəfərlik komputer internet zalı fəaliyyət göstərir. Kitabxanada Azərbaycan, rus, türk, ingilis, alman, fransız, fars və sair dillərdə ədəbiyyat nümunələri vardır.
Son illər muxtar respublikada gedən mədəni yüksəliş kitabxanalara da təsir etmiş, muxtar respublikada fəaliyyət göstərən kitabxanalar, o cümlədən Məmməd Səid Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası da dövlət qayğısı ilə əhatə olunmuşdur. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri “Məmməd Səid Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasının 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 19 aprel 2012-ci il tarixdə Sərəncam imzalamışdır. Həmin Sərəncamla təsdiq edilən “Tədbirlər Planı”nın 3-cü bəndinə uyğun olaraq Elektron Kitabxana yaradılmışdır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Atatürk küçəsi
Tel: (+99436) 545-03-50 ; 545-03-49
İnternet səhifəsi: e-kitab.nakhchivan.az
Adil Babayev adına Naxçıvan Muxtar Respublika Uşaq Kitabxanası
Naxçıvan şəhər Uşaq Kitabxanasının əsasında 1960-cı ildə yaradılmışdır. Fondunda 161000-dən çox nüsxə çap məmulatı olan kitabxananın 12000-dən çox oxucusu vardır. Kitabxanada 2 oxu zalı fəaliyyət göstərir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Babək məhəlləsi (3-cü mikrorayon)
Tel: (+99436) 545-48-03 ; 545-43-38
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Naxçıvanşünaslıq Mərkəzi
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Naxçıvanşünaslıq Mərkəzində oxuculara aşağdakı xidmətlər göstərilir:
-İnternet vasitəsilə elektron kitabxanadan istifadə
-Kitabxana daxilində elektron kataloqdan istifadə
-Kitabxana fondunda olan ədəbiyyatlardan və digər vasitələrdən istifadə
-Oxu və dövri mətbuat zalı
Oxu və dövri mətbuat zalında 36 oxucu yeri vardır. Zalda müxtəlif sahələr üzrə ədəbiyyatlar, jurnallar və qəzetlər saxlanılır. Zala 23 adda qəzet, 18 adda jurnal Azərbaycan və rus dillərində alınır. Oxu və dövri mətbuat zalında internetdən istifadə imkanı vardır.
-Elektron oxu zalı
Elektron oxu zalında 6 oxucu, 1 nəzarətçi yeri vardır. Kitabxanada qlobal internet və daxili şəbəkə vasitəsilə xidmət göstərilir. Zalda 5 ədəd kompyuter dəsti və arxiv fondda olan DVD və CD-lərdən istifadə etmələri üçün digər elektron avadanlıqlar oxucuların ixtiyarına verilərək aşağıdakı xidmətlər təklif olunur:
-Elektron katoloq vasitəsilə mərkəzin fondunda olan ədəbiyyatlardan istifadə etmək;
- Elektron katoloq vasitəsilə mərkəzin arxiv fondunda olan sənədlər, əlyazmalar, video materiallar, audio materiallar, fotolar və xəritələrdən istifadə etmək;
- İnternet üzərindən digər kitabxanaların ehtiyatlarından istifadə etmək; -Naxçıvanşünaslıq bölməsinin oxu zalı
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Nizami 16
Tel:(+99436) 550 68 36
(+99436) 550 68 37
E-mail:Bu email ünvanı spambotlardan qorunur. Onu görmək üçün JavaScripti qoşmaq lazımdır.
İnternet səhifəsi: e-merkez.alimeclis.az
Naxçıvan Dövlət Universitetinin Elektron Kitabxanası
Naxçıvan Dövlət Universitetinin Elektron Kitabxanası üçün 2004-cü ildə Avropa standartlarına uyğun yeni bina tikilib istifadəyə verilmişdir. Kitabxananın fondunda müxtəlif dillərdə 160 mindən artıq kitab var. kitabxananın müasir tipli 4 oxu zalı, internet mərkəzi, sərgi bölməsi, dövrü mətbuat fondu, cildxanası və sairə mövcuddur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab Ilham Əliyev Elektron Kitabxananın açılış mərasimində iştirak etmişdir.
Məhəmmədağa Şahtaxtlı adına Naxçıvan Şəhər Kitab Evi
Məhəmmədağa Şahtaxtlı adına Naxçıvan Şəhər Kitab Evi 2005-ci il dekabrın 19-da ölkə Prezidenti tərəfindən açılışı olmuşdur. 3 mərtəbəli binanın 1-ci mərtəbəsində məktəb ləvazimatı, dərsliklər, 2-ci mərtəbəsində Naxsıvanda istehsal olunan məktəbli geyimləri, idman ləvazimatları satılır. 3-cü mərtəbəsində isə müxtəlif ədəbiyyat, o cümlədən bədii əsərlər və elmi ədəbiyyatın satışı təşkil edilmişdir.

Nearly 250 libraries - the Nakhchivan Autonomous Republic Library named after M.S.Ordubadi, the Nakhchivan Autonomous Republic Children’s Library named after A.Babayev, the Electron Library of Nakhchivan State University, the Electron Library ANAS Nakhchivan Department, 8 centralized library systems and 224 branch libraries within them act in the cities and regions of Nakhchivan Autonomous Republic.
The Nakhchivan Autonomous Republic Library named after M.S. Ordubadi
As well as other regions of Azerbaijan, public libraries and reading-rooms have formed during long historical period in Nakhchivan. In 1922, Nakhchivan City Library was created by the People’s Commissariat of Enlightenment, and in 1930, The Library of Nakhchivan Autonomous Republicin was established the base of this library. In order to increase the interest to the book, in 1933, a reading-room was arranged at the Republic Library, mobile library which organised by the library covered Nakhchivan and other regions. In 1953, Library of Nakhchivan Autonomous Republic has been named by the founder of historical novel genre in Azerbaijan literature and a great writer Mammad Said Ordubadi. In 2007, The Library of Nakhchivan Autonomous Republic named by M.S.Ordubadi was automatized due to the modernized library, connected to the internet and supplied with 20 computers set. The library, having 300 000 circulation of books and journals, has got around 18000 readers. The library has the assembly hall for 50 seats, the periodical press hall for 30 seats, the computer internet hall for 10 people. In the library, there are examples of literatures in Azerbaijani, Russian, Turkish, English, German, French, Persian, and other languages.
In recent years, the cultural growth of the Autonomous Republic had an impact on libraries, the libraries in the Autonomous Republic including The Library of Nakhchivan Autonomous Republic named after M.S.Ordubadi are covered with care by the state. The Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic signed a resolution “about the 90th anniversary of the library of Nakhchivan Autonomous Republic named after M.S.Ordubadi” on 19 April, 2012. In accordance with paragraph 3 of the “Action Plan” approved by the order, The Electron Library was created.
Address: Nakhchivan city, Ataturk street.
Tel: (+994 36) 545-03-50; 545-03-49
İnternet səhifəsi: e-kitab.nakhchivan.az
The Nakhchivan Autonomous Republic Library named after A.Babayev.
It was established on the basis of the Nakhchivan City Children’s Library in 1960. The library having 161111 published issues in its fund has got 8576 readers. Two reading halls act in the library.
Address: Nakhchivan city, Babek str.
Tel: (+994 36) 545-48-03; 545-43-38
Nakhchivan Center of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic
Nakhchivan Center of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic offers readers the following services:
Using an electronic library through the Internet
Using an electronic catalog within the library
Using literature and other means in the library fund
Reading and periodical press hall
There are 36 seats in the reading and periodical press hall.Literature, magazines and newspapers in different fields are kept in the hall. The hall recieves 23 newspapers and 18 magazines in Azerbaijani and Russian languages. There is an opportunity to use the internet in reading and periodical press hall.
Electronic reading hall
There are 6 seats for readers, 1 controller seat in the electronic reading hall. The library provides services through global internet and internal network. There are five computer sets and the following services are offered to the readers at the disposal of other electronic equipment for use DVDs and CDs in the archives:
Using the literature in the center’s fund via electronic catalogues;
Using documents, manuscripts, video materials, audio materials, photos and maps in the archive fund of the Center through electronic catalogue;
Using resources from other libraries over the Internet; - reading hall of the department of Nakhchivan Center
Adress: Nakhchivan city, Nizami 16
Tel:(+99436) 550 68 36
(+99436) 550 68 37
E-mail:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Web page: e-merkez.alimeclis.az
Electronic Library of Nakhchivan State University
A new building meeting European standarts was built and commissioned in 2004 for the Electronic Library of Nakhchivan State University. The library has more than 160,000 books in different languages. The library has 4 modern reading rooms, internet center, exhibit space, periodical press fund, binder’s and so on.
President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev attended the opening ceremony of the Electronic Library.
Nakhchivan City Book House named after Mahammadaga Shahtakhtli
The Nakhchivan City Book House named after Mahammadaga Shahtakhtli was inaugurated on December 19, 2005 by the President of the country. On the ground floor of a 3-storey building, school supplies, textbooks, on the first floor schoool uniforms produced in Nakhchivan and sports equipments are sold. On the second floor, various literatures, including fiction books and scientific literature are sold.