Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan edilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsinin yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Bakı şəhərində 2009-cu ilin oktyabr ayında İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin VI konfransında Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunmasına dair qərar qəbul edilmişdir. Həmin qərar sivilizasiyalararası dialoqa mühüm töhfələr verən Azərbaycanın bu qədim diyarındakı zəngin mədəni-mənəvi irsə yüksək qiymətin təzahürüdür. Tarixən Yaxın və Orta Şərqin əzəmətli şəhərlərindən biri kimi Naxçıvan bütün böyük keçmişi ərzində İslam mədəniyyətinin çoxəsrlik nailiyyətlərinin layiqincə qorunub yaşadılmasında özünəməxsus rol oynamışdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı seçilməsi ilə bağlı tədbirlərin lazımi səviyyədə keçirilməsini təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan edilməsi ilə əlaqədar aşağıdakı tərkibdə Təşkilat Komitəsi yaradılsın:
Təşkilat Komitəsinin sədri
Vasif Talıbov – Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri
Təşkilat Komitəsi sədrinin müavini
Əbülfəs Qarayev – Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət və turizm naziri, İSESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının sədri
Təşkilat Komitəsinin üzvləri
Nadir Hüseynov – Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini, İSESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının üzvü
Səyyad Salahlı – Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini, İSESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının üzvü
Aynur Sofiyeva – Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini, İSESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının üzvü
Əsgər Abdullayev – Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi sədrinin müavini
Natəvan Qədimova – Naxçıvan Muxtar Respublikasının mədəniyyət və turizm naziri
Məmməd Qəribov – Naxçıvan Muxtar Respublikasının təhsil naziri
Azad Cabbarov – Naxçıvan Muxtar Respublikasının gənclər və idman naziri
İsa Həbibbəyli – Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, İSESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının üzvü
Dağbəyi İsmayılov – Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (AZƏRTAC) baş direktorunun müavini, İSESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının üzvü
Urxan Ələkbərov – Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, İSESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının üzvü
Vasim Məmmədəliyev – Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, İSESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının üzvü
Vasif Eyvazzadə – Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, İSESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının baş katibi
Əsgər İsmayılov – Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı İdarəsinin rəisi
Vüqar Babayev – Naxçıvan Muxtar Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə İdarəsinin rəisi
2. Bu Sərəncamın 1-ci hissəsi ilə yaradılmış Təşkilat Komitəsi Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunması ilə bağlı tədbirlər planını üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti bu Sərəncamdan irəli gələn məsələləri həll etsin.
İlham Əliyev
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti
Bakı şəhəri, 2 iyun 2016-cı il.
“İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı Naxçıvan-2018” loqotipinin hazırlanması haqqında Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin Sərəncamı
2009-cu ilin oktyabr ayında İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin Bakı şəhərində keçirilən altıncı konfransında Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunmasına dair qərar qəbul edilmişdir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 2 iyun tarixli Sərəncamı ilə Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan edilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsi yaradılmışdır. 2016-cı ildə Təşkilat Komitəsinin ilk iclası keçirilmiş və hazırlıq işlərinə başlanmışdır.
Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunması ilə əlaqədar loqotipin hazırlanması məqsədilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Konstitusiyasının 5-ci maddəsinin II hissəsinin 22-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. “İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı Naxçıvan-2018” loqotipinin hazırlanması üçün müsabiqə elan edilsin.
2. Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəssamlar Birliyi ilə birlikdə loqotipin hazırlanması üçün müsabiqənin keçirilməsini təmin etsin.

Decree of President of the Republic of Azerbaijan on the establishment of Organizational Committee in connection to grant the status of Islamic Culture  Capital to Nakhchivan for 2018.
At the VI conference of culture ministers of member countries of the Organizational of Islamic Cooperation held in Baku in 2009, adopted the resolution to declare the city of Nakhchivan as the capital of Islamic culture in 2018.
This resolution is the reflection of high value to the rich cultural-spiritual heritage of Nakhchivan, the ancient land of Azerbaijan, which has made valuable contributions to the dialogue among civilizations. Historically, Nakhchivan, as one of the great cities of the Near and Middle East, during his great history has played an important role to keep alive centuries-old achievements of Islamic culture.
Following the paragraph 32 of article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and to ensure preparations for the events to be hosted by Nakhchivan on a proper level I decree:
1.In connection with the announcement of Nakhchivan city the capital of the Islamic culture of the year of 2018 to compose an organnizational commity in the following structure.
The Chairman of the Organizational Committee
Vasif Talibov- the Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan
Autonomous Republic
Deputy Chairman of the Organizational Committee
Abulfas Garayev-the minister of culture and tourism of the Republic of Azerbaijan, the chairman of the Azerbaijani National Commission for ISESCO
Members of the Organizitional Committee
Members of the Organizational Committee
Nadir Huseynov-Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan,the member of the Azerbaijani National Commission for ISESCO
Sayyad Salahli-First Deputy Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizationals of Azerbaijan Republic, the member of the Azerbaijani National Commission for ISESCO
Aynur Sofiyeva-Deputy chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of Republic of Azerbaijan,  the member of the Azerbaijani National Commission for ISESCO
Asgar Abdullayev-  Deputy Chairman of the  State Customs Committee of the Azerbaijan Republic
Natavan Gadimova- the minister of culture and tourism of Nakhchivan Autonomous Republic.
Mammad Garibov- the minister of education of Nakhchivan Autonomous Republic.
Azad Jabbarov- the minister of youth and sports of Nakhchivan Autonomous Republic.
Isa Habibbayli - Vice - President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, the member of the Azerbaijani National Commission for ISESCO
Daghbayi Ismayilov - Deputy director of Azerbaijan State Information Agency, the member of the Azerbaijani National Commission for ISESCO
Urkhan Alakbarov - rector of the Academy of Public Administration under the President of Azerbaijan Republic, the member of the Azerbaijani National Commission for ISESCO
Vasim Mammadaliyev-full member of Azerbaijan National Academy of Sciences, the member of the Azerbaijani National Commission for ISESCO
Vasif Eyvazzadeh - Head of the International Cooperation Department of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Secretary General of the Azerbaijani  National Commission for ISESCO
Asger Ismayilov-head of Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan in Nakhchivan Autonomous Republic
Vugar Babayev- Head of the Department for Religious Affairs of Nakhchivan Autonomous Republic.
2. Organizational Committee that established with the first part of the Decree have to prepare events plan within three months and submit it to the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
3.The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan to resolve issues arising from the decree.
IlhamAliyev
President of the Republic of Azerbaijan
Baku city, 2 June 2016
Decree of the Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic on the preparation of the logo “Nakhchivan-Capital of Islamic Culture 2018”
At the VI conference of culture ministers of member countries of the Organizational of Islamic Cooperation held in Baku in 2009, adopted the resolution to declare the city of Nakhchivan as the capital of Islamic culture in 2018. On the basis of the Decree dated June 2, 2016 of the President of the Republic of Azerbaijan Organizational Committee was established in connection with Nakhchivan as the capital of Islamic culture in 2018. In 2016, first meeting of the Organizational Committee was held and preparation issues started.  On the purpose of preparation of logo in connection with Nakhchivan as Capital of Islamic Culture 2018, following the paragraph 22 of Part II of Article 5 of Constitution of Nakhchivan Autonomous Republic I decree: