Naxçıvan Muxtar Respublikasında Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrı, Naxçıvan Dövlət Kukla Teatrı, Naxçıvan Dövlət Uşaq Teatrı, Naxçıvan Şəhər, Şərur, Ordubad, Babək və Şahbuz Rayon Xalq teatrları fəaliyyət göstərir.
CƏLİL  MƏMMƏDQULUZADƏ  ADINA  NAXÇIVAN DÖVLƏT  MUSİQİLİ  DRAM  TEATRI
Eynalıbəy Sultanovun rəhbərliyi ilə mütərəqqi Naxçıvan ziyalılarının yaratdığı  “Müsəlman incəsənəti və dram cəmiyyəti” tərəfindən ilk dəfə 1883-cü ildə Mirzə Fətəli Axundzadənin “Müsyö Jordan və Dərviş Məstəli şah cadükün” əsəri Hacı Nəcəf Zeynalovun evində tamaşaya qoyuldu. Bu ilk tamaşa ilə Azərbaycan teatrının bir qolu olan Naxçıvan teatrının əsası qoyuldu. Ardınca M.F.Axundzadənin “Molla İbrahimxəlil kimyagər”, “Lənkəran xanının vəziri”, “Hacı Qara” komediyaları, N.Vəzirovun “Müsibəti-Fəxrəddin”, Ə.Haqverdiyevin “Dağılan tifaq”, N.Nərimanovun “Nadir şah” və s. əsərləri tamaşaya qoyuldu.
1922-ci ildə teatra Dövlət Dram Teatrı statusu verildi. Teatr həm romantik, həm də realist istiqamətdə inkişaf edirdi. Teatrın repertuarında dünya klassiklərinin əsərləri, həmçinin musiqili əsərlər əhəmiyyətli yer tutur. Bu teatrda istedadlı aktyor və rejissorların bir neçə nəsli yetişmişdir. 1965-ci ildə teatra görkəmli ədib Cəlil Məmmədquluzadənin adı verilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrının 125 illik yubileyi haqqında”  2008-ci il 31 yanvar tarixli Sərəncamına uyğun olaraq, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun “Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrının 125 illik yubileyinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında keçirilməsi haqqında” 2008-ci il 6 fevral tarixli Sərəncamı ilə teatrın 125 illik yubileyi geniş şəkildə qeyd olunmuşdur.
Teatrın binası müasir layihə əsasında yenidən qurularaq 2012-ci il fevralın 3-də istifadəyə verilmişdir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri,  Heydər Əliyev prospekti 26
Tel.: +994 (36) 545-25-89
MƏHƏMMƏD TAĞI SİDQİ ADINA NAXÇIVAN DÖVLƏT KUKLA TEATRI
Teatr 1989-cu ildə yaradılmışdır. 2004-cü ildən Məhəmməd Tağı Sidqinin adını daşıyır. Teatr uşaq və yeniyetmələrin milli, mənəvi-əxlaqi dəyərlər ruhunda tərbiyəsində, dünyagörüşlərinin formalaşmasında mühüm rol oynayan əsərləri tamaşaya qoymuşdur. Teatr Azərbaycanın digər bölgələrində, Türkiyə Respublikası və İran İslam Respublikasının bir çox şəhərlərində qastrol səfərlərində olmuş, Tacikistan Respublikasında təşkil edilmiş kukla teatrı festivalında iştirak etmişdir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 3
Tel.: +994(36) 545-34-23
NAXÇIVAN  DÖVLƏT  UŞAQ  TEATRI
2006-cı ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin Sərəncamı ilə yaradılmışdır. Naxçıvan  Dövlət  Uşaq  Teatrı  2006-cı ildə ilk tamaşasını göstərmişdir Uşaq və yeniyetmələr üçün tamaşalar hazırlayır. Bu teatrın başlıca fərqi aktyorlarının uşaqlar olmasıdır. Teatr fəaliyyət göstərdiyi müddətdə 11 tamaşa hazırlamışdır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzi
Tel.: +994(36) 545-36-28
NAXÇIVAN DÖVLƏT FİLARMONİYASI
Bu mədəniyyət müəssisəsi 1983-cü ildə yaradılmış, Naxçıvan Dövlət “Araz” Mahnı və Rəqs Ansamblının bazası əsasında fəaliyyətə başlamışdır. Naxçıvan Dövlət Filarmoniyasında Xalq Çalğı Alətləri Orkestri, Kamera Orkestri, Estrada Orkestri, Mahnı və Rəqs Ansamblı, “Gəmiqaya” İnstrumental Ansamblı və xor kollektivi fəaliyyət göstərir. Filarmoniyanın yaradıcı kollektivi Rusiya, Özbəkistan, Türkiyə, İran, İsveçrə, Macarıstan, Almaniya və s. ölkələrdə qastrol səfərlərində olmuş, konsert proqramları ilə çıxış etmişdir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 1
Tel.: +994(36) 545-68-98
NAXÇIVAN DÖVLƏT UŞAQ FİLARMONİYASI
Naxçıvan Dövlət Uşaq Filarmoniyası 2010-cu ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin Sərəncamı ilə yaradılmışdır. Bu mədəniyyət müəssisəsində Xalq Çalğı Alətləri Orkestri, Kamera Orkestri, Mahnı və Rəqs Ansamblı, xor kollektivi fəaliyyət göstərir.

“Monsieur Jordan va Darviş Mastali Shah” by Mirza Fatali Akhundov was staged at Haji Najaf Zeynalov's house for the first time by “Muslim art and dram society” which was organized by progressive Nakhchivan intellegents under the leadership of Eynalibay Sultanov, and Nakhchivan theatre was founded with this performance. Afterwards, “Molla Ibrahimkhalil kimyagar”, “Lankaran khaninin vaziri”, “Haji Gara” comedies by M.T.Akhundov, “Musibati Fakhraddin” by N.Vazirov, “Dagilan tifaq” by A.Hagverdiyev, “Nadir shah” by N.Narimanov, and other works were staged. In 1922, theatre got the state status. Theatre prepares performances both in romantic and realistic directions. Works of world classics and musical works have great importance in performance of the theatre. Several generations of talented actors and directors were educated in this theatre. The great writer J.Mammadguluzade's name is given to the theatre in 1965.
By the resolution “About the 125th anniversary of Nakhchivan State Musical Drama Theatre named after J.Mammadguluzade” by Azerbaijan Republic President on January 31, 2008, and by the resolution “About celebration of the 125th anniversary of Nakhchivan State Musical Drama Theatre named after J.Mammadguluzade in Nakhchivan Autonomous Republic” by the Chairman of Nakhchivan Autonomous Republic Supreme Assembly Vasif Talibov on February 6, 2008, in accordance with the Action Plan approved by the Decree, the 125th anniversary of the theatre was widely celebrated.
The building of the theatre was rebuilt again due to the new project and it was put into use on February 3, 2012.
Address: Nakhchivan city, Heydar Aliyev Avenue 26
Tel: (+994 36) 545-25-89
THE NAKHCHIVAN STATE PUPPET THEATRE NAMED AFTER MAHAMMAD TAGHI SIDGI
The Theatre was organized in 1989. It is named after M.T.Sidgi in 2004. Theatre stages performances which play an important role in upbringing of children and youth in the spirit of national, spiritual-moral values, in formation of their outlook. Theatre had been in tours in other regions of Azerbaijan, in several cities of Turkey and Iran Islamic Republic, and it had taken part in puppet theaters festival which was organized in Tajikistan Republic.
Address: Nakhchivan city, Heydar Aliyev Avenue, 3
Tel: (+994 36) 545-34-23
THE NAKHCHIVAN STATE CHILD THEATRE
It was organized by the resolution of the Chairman of Nakhchivan Autonomous Republic Supreme Assembly in 2006. Nakhchivan State Child Theatre showed its first performance in 2006. It makes performances for children and youth. The main difference of theatre is that the actors are mainly children.
Address: Nakhchivan city, Haydar Aliyev Child-Youth Creativity Centre.
Tel: (+994 36) 545-36-28
NAKHCHIVAN STATE PHILHARMONIC
This cultural institution was established in 1983, and started its activity based on the Nakhchivan State "Araz" Song and Dance Ensemble. There is Orchestra of Folk Instruments, Chamber Orchestra, Variety Orchestra, Song and Dance Ensemble, Gamigaya Instrumental Ensemble and choral collective in Nakhchivan State Philharmonic. The creative collective of the Philharmonic has visited Russia, Uzbekistan, Turkey, Iran, Switzerland, Hungary, Germany and other countries and performed concert programs.
Address: Nakhchivan city, Heydar Aliyev Avenue, 1
Tel: +994 (36) 545-68-98
NAKHCHIVAN STATE CHILDREN'S PHILHARMONY
The Nakhchivan State Children's Philharmonic was established in 2010 by the Order of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic. There are Folk Instruments Orchestra, Chamber Orchestra, the Song and Dance Ensemble, and the choral collective in this cultural institution.