Möminə Xatın türbəsi
Naxçıvanın türk-islam mədəniyyəti abidələrinin ən möhtəşəm nümunələrindən biri də Naxçıvan şəhərinin mərkəzində, "Əcəmi seyrəngahı"nda yerləşən, görkəmli memar Əcəmi Əbubəkr oğlu Naxçıvani tərəfindən inşa olunan Möminə Xatın türbəsidir. Abidə yeraltı sərdabə və yerüstü türbədən ibarətdir. Daxildən dairəvi olan abidə xaricdən on üzlüdür. Yarandığı zaman hündürlüyü təxminən 35 metr olan türbənin yuxarı hissəsi aşınaraq uçub dağılmış, indiyədək yalnız 25 metr hündürlüyündə gövdə qalmışdır. Azərbaycan Atabəyləri dövlətinin banisi Atabəy Şəmsəddin Eldəniz 1175-ci ildə vəfat etmiş arvadı Möminə Xatının xatirəsinə bu türbənin tikilməsini əmr etmişdir. Ancaq o özü də arvadından az sonra vəfat etdiyi üçün bu işi oğlu Atabəy Məhəmməd Cahan Pəhləvan başa çatdırmışdır. Türbənin sərdabəsində Möminə Xatından sonra Atabəy Şəmsəddin Eldəniz və oğlu Atabəy Məhəmməd Cahan Pəhləvan da dəfn olunmuşdur.
Türbənin üzərində olan əsas kitabədə türbənin təyinatı ilə əlaqədar verilən məlumatlarla yanaşı "Biz gedirik ancaq qalır ruzigar, Biz ölürük, əsər qalır yadigar! İlahi, bəd nəzərdən uzaq elə!" sözləri yazılmışdır. Türbə üzərində yazılan digər kitabələrdən aydın olur ki, abidənin tikintisi Əcəmi Əbubəkr oğlu Naxçıvani tərəfindən hicri təqvimi ilə 582-ci ilin məhərrəm ayında (aprel, 1186-cı il) başa çatmışdır.
Azərbaycan xatirə abidələri içərisində öz gözəlliyi, kompozisiya xüsusiyyətləri, dekorativ bəzəkləri ilə seçilən, yüksək sənət əsəri və orta əsr Azərbaycan memarlığının şah əsəri olan Möminə Xatın türbəsi dünyanın möhtəşəm memarlıq abidələri sırasında özünəməxsus yer tutur. Məhz buna görə də görkəmli sənətşünas, professor V.Alpatov türbə haqqında yazırdı ki, belə yüksək forma duyğusuna, kompozisiyanın klassik kamilliyinə və icra mükəmməlliyinə həmin dövrün Avropa memarlığında təsadüf olunmur.
Möminə Xatın türbəsi mükəmməl sənət nümunəsidir. Türbənin tağları boyunca Qurani-Kərimin Yasin surəsi haşiyə şəklində iki dəfə, tağlarının hamısının baş tərəfində isə Qurani-Kərimin "Hakimiyyət vahid, qadir Allaha məxsusdur" ayəsi yazılmışdır. Türbənin daxilində, bir neçə metr yüksəklikdə qurşaq şəklində yazılan kitabədə Qurani-Kərimin "Bəqərə" surəsinin 255-ci ayəsi - "Ayətəl-kürsü" həkk edilmişdir.
Türbənin daxilində, günbəzin səthində diametri təxminən 1,5 metr olan dörd ədəd dairəvi medalyon vardır. Birinci medalyonda 8 dəfə "Məhəmməd", ikinci medalyonda "Məhəmməd, Əbu Bəkr, Ömər, Osman, Əli", üçüncü medalyonda "Məhəmməd, Əbu Bəkr, Ömər, Osman, Əli, Fatimə, Həsən, Hüseyn", dördüncü medalyonda isə "Məhəmməd, Əbu Bəkr, Ömər, Osman, Əli", medalyonların hamısının mərkəzində isə "Allah" sözü yerləşdirilmişdir.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev Möminə Xatın türbəsinin tarixi əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirərək demişdir: "...Bu abidənin qiyməti yoxdur. Möminə Xatın türbəsi XII əsrdə, orta əsrlərdə Azərbaycanın nə qədər zəngin mədəniyyəti olduğunu, doğrudan da böyük memarlıq məktəbi olduğunu göstərir. Bu abidənin memarlıq qiyməti ilə bərabər, bizim üçün bəlkə daha da böyük qiyməti Azərbaycanın qədim dövlət olmasını göstərməsidir. Bu, təkcə memarlığın zənginliyini yox, dövlətçiliyin nə qədər zəngin olduğunu, nə qədər möhkəm olduğunu da göstərir".
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin himayəsi ilə 2003-cü ildə Möminə Xatın türbəsində bərpa işləri aparılmışdır.

Momine Khatun Tomb is one of the most exquisite models of Turco-Islamic cultural monuments of Nakhchivan that was built by the distinguished architect Ajami Abubakroglu Nakhchivani and situated in Ajami seyrangah (the place for outings named after Ajami), in the city center of Nakhchivan. This monument consists of an underground crypt and an over ground tomb. The inside of the monument is round, but its outside is ten-sided shape. Previously, the height of the tomb was 35 meters high and under the influence of historical periods the tomb damaged and 25 meter high is left. The founder of the Great Atabeg State of Azerbaijan, Atabey Shamsaddin Eldaniz ordered to build this tomb in commemoration of his late wife, Momine Khatun who passed away in 1175. Meanwhile, soon after her death , he died life and constructional works of the tomb were completed during the reign of his son, Mahammad Jahan Pahlavan. Following the funeral of Momine Khatun, Atabey Shamsaddin Eldaniz and his son Mahammad Jahan Pahlavan were also entombed in the crypt of this historical monument.
Alongside the descriptive information about the tomb, sentences saying “All is temporal, except God, All is mortal, except Art”, as well as Mashallah (May God keep us from the evil eyes) were engraved on the inscription of the monument. In accordance to the information written on other inscriptions of the tomb, the constructional works of the monument were completed by Ajami Abubakroglu Nakhchivani in Muharram 582 Islamic (Hijri) Calendar (April 1186 CE).
Distinguished with its marvelous beauty, laudable compositional features and exquisite decorative ornaments, as well as considered masterpiece of medieval art of Azerbaijan, Momine Khatun Tomb is a globally important and magnificent monument. Therefore, distinguished art critic, professor V.M. Alpatov glorifies the monument by writing “thanks to its high sense of form, perfection of classical composition and comprehensive execution, one can not find such a magnificent monument even in Europe.”
Momine Khatun Tomb is an exquisite piece of art. Along the arches of the tomb, Yasin Sura of Koran was engraved as garnitures for turice, as well as the verse of Koran saying “All power Belongs to Almighty Allah” was written on the top of each arch. The 255th verse of Baqara Sura of Koran – Ayetel-kursu was engraved on a few meter height belt around the inside walls of the tomb.
There are four round medallions with a 1.5 meter diameter on the inside surface of the dome of the tomb. The word of “Mahammad” was repeated 8 times on the first medallion, the words of “Mahammad, Abu Bakr, Omar, Osman, Ali” were written on the 2nd and 4th medallions, the words of “Mahammad, Abu Bakr, Omar, Osman, Ali, Fatima, Hasan, Huseyn” were engraved on the 3rd medallion and the word of “Allah” was placed on the middle of the each medallion.
Highly appreciating Momine Khatun Tomb, National Leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev stated: “It is a priceless historical monument. Momine Khatun Tomb truly proves the establishment of great architectural school and rich cultural heritage formed in Azerbaijan during the 12th century and The Middle Ages. Alongside its architectural value, this monument is the sign of ancient and steady statehood traditions of Azerbaijan.”
Thanks to the kind attention and care of the Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic, restoration works were conducted in Momine Khatun Tomb in 2003.