Naxçıvan şəhər buzxanası
Naxçıvanın türk-islam mədəniyyəti abidələri içərisində orta əsr Azərbaycan memarlığının nadir nümunələrindən sayılan buzxanaların xüsusi yeri vardır. Özünəməxsus memarlıq xüsusiyyətləri ilə seçilən belə abidələrdən biri Naxçıvan şəhərinin cənub tərəfində, İmamzadə kompleksinin yaxınlığında yerləşən XII-XIV əsrlərə aid buzxanadır. Azərbaycan ərazisində ən böyük buzxanalardan biri olan abidə planda düzbucaqlı formada inşa olunmuşdur. Uzunluğu 20 metr, eni 9 metr, hazırkı vəziyyətdə hündürlüyü 9,6 metrdir. Yüksək texniki səviyyədə kərpicdən qurulmuş örtük konstruksiyasının mükəmməl həlli, naturada tikilməsi, bina örtüyünün uzununa, yüngül və dinamik konstruksiya sxemi tərzində yaradılması Naxçıvan buzxanasının səciyyəvi cəhətlərindəndir.
Naxçıvan buzxanasının yüksək səviyyəli, mükəmməl həlli bu abidənin Naxçıvan memarlıq məktəbinin inkişafı dövründə, XII-XIV əsrlərdə tikildiyini göstərir. Buzxanalar qədim dövrlərdə havaların isti vaxtlarında əhalinin buza olan tələbatını ödəmişdir. Naxçıvan buzxanası ötən əsrdə məişətdə soyuduculardan istifadənin genişlənməsi nəticəsində fəaliyyətini dayandırmışdır.
Zaman keçdikcə güclü aşınmaya məruz qalmış buzxana Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin tapşırığı ilə 2013-cü ildə bərpa olunmuşdur.

NAKHCHIVAN BUZKHANA (ICE-HOUSE)
Being one of the unique samples of the Middle Ages Azerbaijani architecture the ice-house hold special place among the Turko-Islamic cultural monuments of Nakhchivan. One of these monuments distinguished with its architectural features, located in the southern part of Nakhchivan city near to Imamzadeh complex is Ice-house of XII-XIV centuries. This monument, being the largest one in the territory of Azerbaijan was built in the form of rectangular. The length of the building is 20 meters, the width 9 meters, the height 9.6 meters. The perfect solution of surface designed in a high quality, creation of light, vertical surface in dynamic construction scheme are the characteristic features of Nakhchivan Ice houses.
The high quality and perfect solution of Nakhchivan Ice- house proves its establishment in XII-XIV centuries, during the development of Nakhchivan architectural school. In ancient times, Ice houses have met the needs of population for ice during the hot summer. Nakhchivan Ice-house stopped functioning as the refrigerators became more popular in households.
Ice-house, being subject to strong erosion over time was restored in 2013 by the order of Chairman of Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic.