VII əsrdən sonra Naxçıvan ərazisində müxtəlif sufi təriqətlərinə mənsub mərkəzlər, o cümlədən zaviyələr, həmçinin savadlı kadrlara olan tələbatı ödəmək məqsədi ilə mədrəsə binaları da inşa olunmuşdur. Zaviyələr həm ibadət və zikr yerləri, həm də təhsil mərkəzləri olduğundan Zaviyə-mədrəsə binaları da yaradılırdı. Naxçıvanda zəmanəmizədək xüsusi memarlıq üslubunda inşa edilən belə nümunələr də qalmışdır. Bu cəhətdən Naxçıvanın türk-islam mədəniyyəti nümunələri sırasında özünəməxsus memarlıq xüsusiyyətlərinə malik olan Zaviyə-mədrəsə binası xüsusi yer tutur. Zaviyə-mədrəsə binası Naxçıvan şəhərinin Zaviyə məhəlləsində yerləşir. Ərəbcə "guşə", "künc", "bucaq" mənasını verən "zaviyə" adı orta əsrlərdə yaşayış, ibadət, zikr və təhsil mərkəzlərinə də verilmişdir.
XVIII əsrdə inşa edilən Zaviyə-mədrəsə binası ilk baxışdan düzbucaqlı formada görünsə də mürəkkəb memarlıq quruluşuna malikdir. Bina yerdən bir metr hündürlükdə kürsülük üzərində yerləşdirilmişdir. Ümu­mi sahəsi 212 kvadratmetrdir. İstər plan quruluşu, istərsə də ayrı-ayrı hissələrin formasına görə Naxçıvandakı digər dini binalardan tamamilə fərqlənir.
Zaviyə-mədrəsə binası Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin tapşırığı ilə 2008-ci ildə əsaslı şəkildə təmir və bərpa olunmuşdur.

ZAVIYA – MADRASA BUILDING
Muslim religious schools belonging to mystic sects, as well as Zaviya, buildings were built to meet needs for educated staff in Nakhchivan after the 7th century. Zaviya buildings were the places of worship and education. Therefore, Zaviya-madrasa buildings were built at that period of time. These special architectural models are preserved in Nakhchivan. Yet, unlike other Turco-Islamic cultural monuments of Nakhchivan, Zaviya-madrasa building stands out for its special design. Zaviya-madrasa building is situated in Zaviya Street, Nakhchivan city. The word “Zaviya” is translated from the Arabic language as “corner” and these buildings were used as centers of accommodation, worship and education in the Middle Ages.
Zaviya-madrasa building constructed in the 18th century seems to be a square-shaped form, but indeed it possesses a very complicated architectural structure. The building was based on a rostrum at 1 meter high on the ground. Its total area is 212 square meters. It is completely distinguished from other buildings in Nakhchivan in terms of its structure and the forms of its different parts.
In accordance to the order of the Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic, Zaviya-madrasa building was thoroughly restored in 2008.