Fevralın 28-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisində “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı 2018” loqotipinin seçilməsi ilə bağlı tədbir keçirilmişdir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov tədbirdə çıxış edərək demişdir ki, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin 2009-cu ilin oktyabrında Bakı şəhərində keçirilmiş altıncı konfransında qəbul edilmiş qərarla Naxçıvan şəhəri 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunmuşdur. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 2 iyun tarixli Sərəncamı ilə 2018-ci ildə İslam mədəniyyəti paytaxtı tədbirlərinin keçirilməsi ilə bağlı Təşkilat Komitəsi yaradılmışdır. Təşkilat Komitəsinin ilk iclası 2016-cı il noyabrın 25-də Naxçıvan şəhərində keçirilmiş və Tədbirlər Planı təsdiq olunmuşdur. Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan ilk tədbirlərdən biri Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunması ilə bağlı loqotipin hazırlanması idi. Bu məqsədlə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı Naxçıvan 2018” loqotipinin hazırlanması haqqında” 2017-ci il 23 yanvar tarixli Sərəncamına əsasən Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Rəssamlar Birliyi tərəfindən loqotipin hazırlanması üçün yaradıcılıq müsabiqəsi elan edilmişdir. Bu gün deyə bilərik ki, müsabiqə iştirakçıların fəallığı şəraitində keçmiş, 40-a yaxın iştirakçı tərəfindən 70-dən çox loqotip nümunəsi təqdim olunmuşdur.
Ali Məclisin Sədri müsabiqənin təşkilatçılarına və iştirakçılara təşəkkürünü bildirmişdir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının mədəniyyət və turizm naziri Natəvan Qədimova çıxış edərək demişdir ki, müsabiqəyə muxtar respublika ilə yanaşı, həm də muxtar respublikadan kənarda yaşayan yaradıcı insanlar – rəssamlar, memarlar və tələbələr tərəfindən müxtəlif məzmunda loqotip nümunələri təqdim olunmuşdur. Loqotiplər Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və Rəssamlar Birliyinin birgə təşkil etdiyi komissiya tərəfindən qiymətləndirilmişdir. Qiymətləndirmə zamanı yaradıcı yanaşma, işin təsiredici qüvvəyə malik olması və asan qavranılması ilə yanaşı, həmin loqotipin Naxçıvanın türk-islam mədəniyyəti nümunələrini, eləcə də qədim tarixini və müasirliyini əks etdirməsinə üstünlük verilmişdir. Qeyd olunan meyarları özündə əks etdirən loqotip nümunələrindən ən yaxşıları seçilərək Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan edilməsi ilə bağlı yaradılmış Təşkilat Komitəsinə təqdim olunmuşdur.
Ali Məclisin Sədri qeyd etmişdir ki, təqdim olunmuş loqotiplərdən mövzunun əhatə olunması baxımından ən uyğunu müəllifi Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin üzvü Tapdıq Həmzəyev olan loqotipdir. Burada Naxçıvanın həm türk, həm də İslam mədəniyyətinin daşıyıcısı olması, Naxçıvanın qədim və müasir tarixi rəmzlərlə çatdırıla bilib.
Təklif olunan loqotipin “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı 2018” loqotipi kimi qəbul olunduğunu bildirən Ali Məclisin Sədri müəllif Tapdıq Həmzəyevə qalib olması münasibətilə təbriklərini çatdırmış və ona pul mükafatı təqdim etmişdir.
Ali Məclisin Sədri qarşıda duran vəzifələrdən danışaraq demişdir ki, Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunması ilə bağlı hazırlıq işləri Tədbirlər Planına uyğun olaraq davam etdirilməlidir. Naxçıvan Şəhər İcra Hakimiyyəti günün müəyyən saatlarında “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı 2018” loqotipinin şəhərdəki monitorlarda və şəhərin müəyyən yerlərində yerləşdirilməsini təmin etsin. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Rabitə və Yeni Texnologiyalar Nazirliyi ilə birlikdə “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı 2018” rəsmi internet səhifəsini hazırlamalı, loqotipi və Naxçıvandakı İslam mədəniyyəti abidələri haqqında məlumatları internet səhifəsində yerləşdirməlidir. Rabitə və Yeni Texnologiyalar Nazirliyi 2018-ci il üçün zərf və poçt markalarının hazırlanmasını təmin etməlidir. İqtisadiyyat Nazirliyi üzərində loqotip əks olunmuş suvenirlərin hazırlanması üçün təkliflərini verməli, 2017-ci ilin noyabrınadək bu işi başa çatdırmalıdır. Ali Məclisin Sədri demişdir: Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Dini Qurumlarla İş üzrə İdarə və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Naxçıvan Bölməsi Naxçıvan Muxtar Respublikasının İslam mədəniyyəti abidələri haqqında Azərbaycan və ingilis dillərində kitabların və bukletin nəşri üçün birgə işçi qrupu yaratmalı, muxtar respublika ərazisindəki İslam mədəniyyəti abidələri haqqında dəqiq məlumatlar toplanılmalı, kitab və bukletlərin nəşri bu ilin sonuna qədər başa çatdırılmalıdır. Dini Qurumlarla İş üzrə İdarə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Naxçıvan Bölməsi ilə birlikdə “İslamda müdrik kəlamlar” kitabının hazırlanmasını və nəşrini də 2017-ci ildə təmin etməlidir. Sənədli və televiziya filmlərinin hazırlanması da Tədbirlər Planında nəzərdə tutulmuşdur. Ona görə də Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Dövlət Televiziya və Radio Verilişləri Komitəsi ilə birlikdə “Naxçıvan – 2018. İslam mədəniyyəti” video çarxını və “İslam mədəniyyətinin paytaxtı Naxçıvan” televiziya filminin hazırlanmasını təmin etməli, bu zaman mötəbər mənbələrə, Tədbirlər Planına uyğun olaraq hazırlanmış kitablara istinad olunmalıdır. Tədbirlər Planına əsasən 2017-ci ildə “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı kimi” mövzusunda interaktiv dərs də keçirilməlidir. Təhsil Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Naxçıvan Bölməsi ilə birlikdə interaktiv dərsin keçirilməsini təmin etməli, Naxçıvanın İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı olması ilə bağlı gənc nəslə ətraflı və dəqiq məlumat verilməlidir. Tədbirlər Planına uyğun olaraq “Naxçıvan” Universitetinin Dinşünaslıq ixtisasının elmi-tədris bazası da İslam dinini olduğu kimi əks etdirən kitablarla zənginləşdirilməlidir. Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunması ilə əlaqədar aid təşkilatlar qarşılarında duran vəzifələrin icrası istiqamətində səylərini artırmalı, qarşılıqlı fəaliyyət göstərməlidirlər.
Verilmiş tapşırıqların icrasının əlaqələndirilməsi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Aparatına, loqotipin təqdimatının keçirilməsi isə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəssamlar Birliyinə tapşırılmışdır.

On February 28, selection of the logo “Nakhchivan Capital of Islamic Culture-2018” was held at the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic.
In his remarks at the event, Vasif Talibov, chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic, said the decision to grant the status of Islamic Culture Capital to Nakhchivan was made at the sixth meeting of culture ministers of member countries of the Organization of Islamic Cooperation held in Baku in 2009. On the basis of the Decreeof the President of the Azerbaijan Republic dated June 2, 2016, Organizing Committee was established in for holding events of capital of Islamic culture. The first meeting of the Organizing Committee was held in November, in Nakhchivan, and Events Plan was approved. One of the measures of the Events Plan was the preparation of logo in connection of the status of Islamic Culture Capital to Nakhchivan. For this purpose on the basis of the Decree dated January 23,2017 of the Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic “On preparation of logo “Nakhchivan Capital of Islamic Culture-2018”, the Ministry of Culture and Tourism and Artists’ Union announced the creativity competition. We must note that over 70 entries were received by the jury of the competition to choose the logo.
The Chairman of the Supreme Majlis thanked both the organizers and participants of the competition.
Natavan Gadimova, the minister of culture and tourism of Nakhchivan Autonomous Republic mentioned that not only inhabitants of the Autonomous Rrepublic but also creative people –painters, architects and students who live outside of the Autonomous Republic have presented logo examples of different contents. The Commission which organized by the Ministry of Culture and Tourism and Artists’ Union have appreciated the logos. The preferred logos reflect the examples of turkish-islamic culture, ancient history and modernity as well as they should have creative approach, influential power and easy to understand. In terms enclosing of the content, the best logos were presented to Organizing Committee.
The Chairman of the Supreme Majlis mentioned that, in terms of enclosing of the topic, the author of the most relevant logo among all the presented logos, is T.Hamzayev, the member of the Artists’ Union of Nakhchivan Autonomous Republic. There Nakhchivan has been depicted as the bearer of both Turkish and islamic culture with the symbols of ancient and modern history of Nakhchivan. Offered logo was adopted as logo of “Nakhchivan-Capital of Islamic Culture 2018”. The chairman of the Supreme Majlis congratulated Hamzayev on the occasion of his success and awarded him with money.
The Chairman of the Supreme Majlis stated that preparation works should be continued in accordance with Events Plan. Nakhchivan city Executive Power at certain times of the day, should provide to install the logo of “Nakhchivan-Capital of Islamic Culture 2018” on the monitors and in certain parts of the city. The Ministry of Culture and Tourism together with the Ministry of Communication and New Technologies should prepare official website, and the logo and data of Islamic cultural monumets in Nakhchivan should be installed in this website. The Ministry of Communication and New Technologies should ensure the preparation of envelopes and postage stamps in 2018. The Ministry of Economy should make proposals for making souvenirs reflecting the logo. The Chairman of the Supreme Majlis said: The Ministry of Culture and Tourism, Department for Religious Affairs and Nakhchivan Branch of ANAS should establish a working group in order to publish books and booklets on monuments of Islamic culture both in Azerbaijani and English, to collect exact information of monuments of Islamic culture, to complete the publication of books and booklets by the end of this year. Department for Religious Affairs together with Nakhchivan Branch of ANAS should ensure to prepare and publish the book “Wise sayings in Islam” in 2017. Events Plan contains producing documentaries and television films as well. Therefore, the Ministry of Culture and Tourism together with State Television and Radio Broadcasting Committee should ensure preparation of video “Nakhchivan-2018. Islamic culture” and television film Nakhchivan- Capital of islamic culture”. At this time it should be referred to the reliable sources and the books prepared in accordance with Events Plan. On the basis of the Events Plan interactive lesson on the topic “Nakhchivan as the capital of islamic culture” must be held as well. The Ministry of Education together with Nakhchivan Branch of ANAS should ensure conducting of the interactive lesson, young generation should have accurate and detailed information about Nakhchivan's being the Capital if Islamic Culture. According to the Events Plan, scientific and educational base of Theology specialty of “Nakhchivan” University should be enriched with books reflecting Islam as it is. The declaration of Nakhchivan as the capital of the Islamic culture for 2018 the organizations should increase their efforts and act mutually. Implementation of the given tasks will be defined by the Machinery of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic, and selection of logo by Artists’ Union of Nakhchivan Autonomous Republic.