“İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı Naxçıvan – 2018” loqotipinin təqdimatı olub
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda “İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı Naxçıvan – 2018” loqotipinin təqdimatı olub.
Təqdimat mərasimində çıxış edən birliyin sədri, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı Ülviyyə Həmzəyeva bildirib ki, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin 2009-cu ilin oktyabrında Bakı şəhərində keçirilmiş altıncı konfransında qəbul edilmiş qərarla Naxçıvan şəhəri 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2016-cı il iyunun 2-də imzaladığı Sərəncama əsasən Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan edilməsi ilə əlaqədar yaradılan Təşkilat Komitəsinin ötən il noyabrın 25-də keçirilən ilk iclasında hazırlıq işləri ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub, görüləcək işlərin istiqaməti müəyyənləşdirilib. Bu il yanvarın 23-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri “İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı Naxçıvan – 2018” loqotipinin hazırlanması haqqında” Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunması ilə əlaqədar loqotipin hazırlanması məqsədilə yaradıcılıq müsabiqəsi elan edilib.
Qeyd olunub ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə Rəssamlar Birliyi tərəfindən müsabiqənin əsasnaməsi hazırlanıb və həmin əsasnaməyə uyğun olaraq təyin edilmiş münsiflər heyəti tərəfindən loqotip seçilib. Müsabiqədə həm Naxçıvanda, həm də muxtar respublikadan kənarda yaşayan yaradıcı insanlar – rəssamlar, memarlar və tələbələr iştirak edib, 40-a yaxın iştirakçı tərəfindən 70-dən çox loqotip təqdim olunub. Qiymətləndirmə zamanı yaradıcı yanaşma, işin təsiredici qüvvəyə malik olması və asan qavranılması ilə yanaşı, həmin loqotipin Naxçıvanın türk-islam mədəniyyəti nümunələrini, eləcə də qədim tarixini və müasirliyini əks etdirməsinə üstünlük verilib.
Vurğulanıb ki, fevralın 28-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisində “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı – 2018” loqotipinin seçilməsi ilə bağlı tədbir keçirilib. Həmin tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri qeyd edib ki, təqdim olunmuş loqotiplərdən mövzunun əhatə olunması baxımından ən uyğunu müəllifi Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin üzvü Tapdıq Həmzəyev olan loqotipdir. Burada Naxçıvanın həm türk, həm də İslam mədəniyyətinin daşıyıcısı olması, Naxçıvanın qədim və müasir tarixi rəmzlərlə çatdırıla bilib.
Ülviyyə Həmzəyeva loqotipin mənası barədə danışaraq deyib: “Haçadağın təsviri onu ifadə edir ki, Naxçıvan qədim tarixə malikdir və həmçinin naxçıvanlılar dağ kimi vüqarlı, əyilməzdirlər. Dağın içərisində alovun təsviri həyat əlamətini göstərməklə bərabər, həm də Azərbaycanın “Odlar yurdu” olduğunu ifadə edir. Alovun içərisində yazılan Allah sözü İslamın rəmzi, Naxçıvanın müqəddəs torpaq olduğunun göstəricisidir. Ayparanın və onun üzərindəki bayrağın, həmçinin ulduzun təsviri dövlətçiliyimizin ifadəsidir”.
Təklif olunan loqotip “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı – 2018” loqotipi kimi qəbul olunub. Ali Məclisin Sədri Tapdıq Həmzəyevi qalib olması münasibətilə təbrik edib, ona pul mükafatı verilib. Ülviyyə Həmzəyeva rəssamlara göstərdiyi diqqət və qayğıya görə muxtar respublika rəhbərinə birliyin üzvləri adından minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin şöbə müdiri Həsən Kərimov, Naxçıvan Muxtar Respublikası Memarlar Birliyinin sədri Heydər Əhmədov çıxış ediblər.
Loqotipin müəllifi Tapdıq Həmzəyev bildirib ki, Rəssamlar Birliyinin digər üzvləri kimi, mən də müsabiqəyə qatılaraq 3 layihə təqdim etdim. Hazırladığım loqotipin seçilməsi məni çox sevindirdi. Lakin mənim üçün ən böyük mükafat Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri cənab Vasif Talıbov tərəfindən təbrik edilməyim oldu. Muxtar respublika rəhbərinə əməyimə verdiyi yüksək qiymətə görə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm.

The presentation of the logo of “Nakhchivan –Capital of Islamic Culture 2018” was held in the exhibition hall the named of Bahruz Kangarli of the Artists’ Union of Nakhchivan Autonomous Republic.
In the presentation seremony, Ulviyya Hamzayeva, the chairman of the Union of Artist, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan noted that, at the VI conference of culture ministers of member countries of the Organization of Islamic Cooperation held in Baku in 2009, Nakhchvan city was proclaimed Islamic culture capital for 2018 .The President of Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev signed an order dated June 2, 2016 and on the basis of the Order Organizing Committee was established. The Organizing Committee that deals with preparations for the events to be hosted by Nakhchivan in the capacity of the Capital of Islamic Culture in 2018 held its first meeting on November 25, 2016,in which the questions connected with preparation were discussed. On January 23, 2017 the Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic signed a Decree “On the preparation of logo “Nakhchivan-Capital of Islamic Culture 2018”. According to the Decree, the creativity competition was announced for the preparation of the logo.
It was also noted that the Ministry of Culture and Tourism of Nakhchivan Autonomous Republic and Artists’ Union prepared the regulations of the competition and on the basis of the regulations the appointed jury has chosen the logo. Not only inhabitants of the Autonomous Republic but also many creative people –painters, architects and students who live outside of the Autonomous Republic have presented logo examples of different contents, more than 70 entries from 40 participants were received by the jury of the competition. The preferred logos reflect the examples of turkish-islamic culture, ancient history and modernity at the same time they have creative approach, influential power and are easy to understand.
It was mentioned that on February 28, an event of selection of the logo “Nakhchivan -Capital of Islamic Culture 2018” was held at the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic. The Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic mentioned that, in terms of enclosing of the topic, the most adequate among the presented logos is the one the author of which is T.Hamzayev, the member of the Artists’ Union of Nakhchivan Autonomous Republic. There Nakhchivan has been depicted as the bearer of both turkish and islamic culture with the symbols of ancient and modern history of Nakhchivan.
Speaking about the meaning of the logo Ulviyya Hamzayeva said: “Hachadagh describes the ancient history of Nakhchivan and the nakhchivanis’ being as strong and proud as a mountain. The description of the flame in the mountain is the sign of life and also expresses Azerbaijan’s being “Land of fire”. The word God written in the flame is the symbol of Islam and an indication of Nakhchivan as a holy land as well. The half-moon and the flag on it and the star description are the expressions of our statehood.
Offered logo was adopted as logo of “Nakhchivan-Capital of Islamic Culture 2018”. The Chairman of the Supreme Majlis congratulated Tapdig Hamzayev on the occasion of his success and he was awarded him with money. Ulviyya Hamzayeva thanked the head of the autonomous republic for his care and attention on behalf of the members of the union.
At the event, Hasan Karimov, department chief of the Ministry of Culture and Tourism and Heydar Ahmadov, chairman of the Architects’ Union made speeches as well.
Tapdig Hamzayev, the author of the logo stated: I also presented 3 projects to the competition as other representatives of the Artists’ Union. I am very pleased that I became the winner. But the greatest award for me is to be awarded by the Chairman of the Supreme Majlis Vasif Talibov. I express my deep thanks to the head of the autonomous republic for his appreciation.